„Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością’’.
św. Jan Paweł II
Dziękujemy wszystkim za otwartość serca na rzecz Misji.
Bez Waszej przychylnej postawy zorganizowanie tej wspaniałej akcji byłoby niemożliwe. Dzięki Państwa pomocy udało nam się wyposażyć jedną klasę szkoły w Kabunza znajdującej się w Ugandzie. Zostały zakupione stoły i krzesełka.
Niezależnie od tego, gdzie znajdują się nasi bracia i siostry, pragniemy ich wspierać duchowo i materialnie. Pan Jezus nakazał apostołom by „ szli i nauczali wszystkie narody”.
Daleko od swych domów i rodzin są nasi misjonarze i misjonarki. Oni są tak blisko tych najbardziej potrzebujących i nie znających Chrystusa. Nie możemy pozostawić ich samych. Na mocy chrztu świętego wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Dzieło Misyjne.
Po raz kolejny pokazaliście, że razem możemy więcej.
Dzień 1.06.2021 r. upłynął pod znakiem wspólnej zabawy, atrakcji i rozrywek przygotowanych dla dzieci. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonała dyrektor szkoły pani Joanna Juras, która powitała zebranych i złożyła życzenia dzieciom i uczniom z okazji ich święta. Uczniowie naszej szkoły rywalizowali ze sobą w konkurencjach sportowych i zręcznościowych.
Podczas tegorocznego Dnia Dziecka z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN uczniowie mogli spotkać się (wirtualnie) z naukowcami IFJ PAN. Obejrzeli ciekawe doświadczenia fizyczne, dzięki którym wzbogacili swoją wiedzę o otaczającym świecie.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również eksperymenty przeprowadzone przez pana Pawła Korca.
Były również słodycze, lody oraz smażona kiełbaska.
W dniu 19 maja 2021r. Naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście: Wójt Gminy Łukowica pan Bogdan Łuczkowski, Dyrektor ZOE pani Małgorzata Pogwizd oraz pani Marzena Liszka z Fundacji KKNS. Wręczyli oni pamiątkowe dyplomy oraz nagrody uczniom, którzy wzięli udział w Gminnym Konkursie Ekologicznym “Segreguj Odpady - dbaj o środowisko”. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Wielki Dzień Pszczół obchodzony jest od 2013 roku. Jego celem jest ochrona tych owadów przed wyginięciem. To byłaby tragedia także dla ludzi, bowiem zgodnie ze słowami Einsteina, kiedy znikną pszczoły, człowiekowi pozostaną jeszcze tylko cztery lata życia.
W dniu 13 maja 2021r. na zaproszenie dzieci z oddziału przedszkolnego, naszą szkołę odwiedził niecodzienny gość Pan Paweł Klag, miłośnik pszczół i pszczelarstwa. Opowiedział nam o swoich doświadczeniach związanych z hodowlą pszczół. Dowiedzieliśmy się o tym, gdzie żyją, jak pracują i porozumiewają się te niezwykłe owady. Poznaliśmy rolę matki pszczelej, robotnic, jak również trutni. Oglądaliśmy wytwory pracy pszczół, np. wosk. Zaciekawiła nas informacja o tym, że nazwa miodu pochodzi od gatunków roślin, z jakich robią go pracowite pszczoły, dlatego różnią się barwą, płynnością, zapachem, a przede wszystkim smakiem. Dzięki tej wizycie wzbogaciliśmy swoją wiedzę i mogliśmy zabawić się w pszczelarzy, ubierać się w ich strój. Wiemy też, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zamierania pszczół są opryski, nawozy sztuczne i że na pszczoły czyhają pasożyty i choroby, co nie ułatwia im życia.
W dniu 11.05.2021r. Dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas 1-3 wzięli udział w grach i zabawach związanych z językiem angielskim. Mieli okazje wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności w praktyce. Wszyscy uczniowie wspólnie rozwiązali quiz, a następnie każda z klas w jak najkrótszym czasie łączyła w pary różnorodne obrazki wraz z ich nazwami. Następnie uczniowie wzięli udział w anglojęzycznych wersjach dobrze znanych im gier: Kalambury i 5 sekund.
W dniu dzisiejszym, tj. 22 kwietnia 2021 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie naszej szkoły poważnie potraktowali prośbę Ziemi i wybrali się wesprzeć przyrodę sprzątając otoczenie. Dołączone zdjęcia świadczą o tym, że nasza Mała Ojczyzna jest najpiękniejsza.
W najbliższy czwartek obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Zróbmy coś dobrego dla naszej planety! Niech każdy, kto tylko może w tym dniu weźmie worek na śmieci i rękawiczki (w worki i rękawiczki można się zaopatrzyć w szkole). Podczas spaceru, na który wybierzecie się z rodziną np. wzdłuż rzeki, poboczem, do lasu, zbierajcie ŚMIECI, NA KTÓRE SIĘ NATKNIECIE. Po lub w trakcie spaceru zróbcie sobie zdjęcie z workiem – efektem Waszej zbiórki i prześlijcie na mail tereska_24@op.pl.Troska o Ziemię to sprawa wszystkich ludzi. Zapraszamy do aktywności i troski o naszą planetę!
Od 1 kwietnia br. Główny Urząd Statystyczny prowadzi Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Dane zebrane podczas spisów służą do opracowywania strategii i programów rozwojowych dla kraju, regionów i gmin.Udział w spisie jest obowiązkowy, a wszystkie zebrane dane są objęte tajemnicą statystyczną. Podstawą prawną przeprowadzenia badania jest ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Odmowa udziału może skutkować nałożeniem kary grzywny. Obowiązkową metodą udziału jest samospis internetowy – na stronie internetowej spis.gov.pl należy zalogować się do aplikacji i wypełnić formularz spisowy. Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się samodzielnie korzystając z punktów przygotowanych w urzędzie statystycznym lub urzędzie gminy i miasta, albo przez telefon dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99.Z osobami, które nie spiszą się samodzielnie, będą kontaktować się rachmistrzowie spisowi. Bieżące informacje na temat Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 są zamieszczane na stronie internetowej spis.gov.pl. Spiszmy się, bo Liczymy się dla Polski! Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 spis.gov.pl
W dniu 31 marca 2021 r. rozstrzygnięty został szkolny konkurs ozdób wielkanocnych. Po wnikliwej analizie prac komisja przedstawiła następujące wyniki:
W kategorii klas 0 - III
Kartka świąteczna
I miejsce - Patryk Kamiński oddział przedszkolny
II miejsce - Laura Rostocka klasa I
III miejsce - Xavier Setlak klasa I
Stroik
I miejsce - Julia Kamińska klasa I
II miejsce - Patrycja Koszut klasa II
II miejsce - Michał Chyclak klasa III
III miejsce - Martyna Cabała klasa I
III miejsce - Anna Bochenek klasa II
Jajko
I miejsce - Ewelina Koszut klasa I
II miejsce - Eryk Tokarz oddział przedszkolny
III miejsce - Wiktoria Klag klasa I
Komisja w powyższych kategoriach przyznała również wyróżnienia:
Kartka
Anastazja Setlak oddział przedszkolny, Karolina Chyclak oddział przedszkolny, Krzysztof Chyclak oddział przedszkolny, Wiktoria Klag kl.I, Mikołaj Klag kl.I, Martyna Cabała kl.I, Ewelina Koszut kl.I,Patrycja Koszut kl.II, Anna Bochenek kl.II, Michał Chyclak kl.III.
Stroik
Eryk Tokarz oddział przedszkolny, Mikołaj Klag kl.I, Wiktoria Klag kl.I, Laura Rostocka kl.I, Ewelina Koszut kl.I, Nikola Tokarz kl.III
Jajko
Julia Kamińska kl.I, Xavier Setlak kl.I, Patrycja Koszut kl.II, Nikola Tokarz kl.III.
W kategorii klas IV - VIII
Kartka świąteczna
I miejsce - Martyna Tokarz klasa VI
II miejsce - Aneta Klag klasa VI
Stroik
I miejsce - Mateusz Koszut klasa VII
II miejsce - Martyna Tokarz klasa VI
Wyróżnienie za kartkę świąteczną otrzymuje Milena Gamoń klasa IV.
Zdjęcia nagrodzonych prac można obejrzeć w albumie fotograficznym. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.
Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzy Rada Rodziców.
Komisja rekrutacyjna informuje, że wszyscy kandydaci, zarówno do oddziału przedszkolnego, jak i do klasy pierwszej w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Jastrzębiu zostali przyjęci odpowiednio do oddziału przedszkolnego lub klasy pierwszej w roku szkolnym 2021/2022.
/Komisja Rekrutacyjna/
Uczniowie klas IV-VII naszej szkoły wzięli udział w programie ''Dukaty Decjusza w sieci'' organizowanym przez Instytut Kultury Willa Decjusza w Krakowie. Głównym zadaniem projektu jest promowanie wiedzy na temat:
- polityki monetarnej Królestwa Polskiego okresu Renesansu ilustrowanej działalnością Justusa Decjusza i Mikołaja Kopernika – autorów traktatów o reformie pieniądza,
- historii pieniądza od starożytności po współczesność,
- polityki monetarnej Polski i Unii Europejskiej,
- oraz zagadnienia związane z numizmatyką na podstawie analizy dukatu z okresu reformy Zygmunta Starego i Justusa Decjusza.
Uczestnicy mieli za zadanie zapoznać się z 5 animacjami i na ich podstawie rozwiązać quiz. Wszystkim, którzy wzięli udział dziękujemy i gratulujemy zdobycia certyfikatu.
Komisja rekrutacyjna, zgodnie z zarządzeniem nr 4/21 Wójta Gminy Łukowica z dnia 12 stycznia 2021 informuje, że wszyscy kandydaci, którzy złożyli wnioski o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej w Szkole Podstawowej w Jastrzębiu zostali zakwalifikowani odpowiednio do oddziału przedszkolnego lub klasy pierwszej na rok szkolny 2021/2022.
Komisja Rekrutacyjna
81 lat temu prawie 22 tys. polskich obywateli – jeńców wojennych, więzionych w radzieckich łagrach zostało zamordowanych przez sowietów w ramach zaplanowanej bezwzględnej eksterminacji polskich elit – Zbrodni Katyńskiej.
Z okazji 81 rocznicy tych tragicznych wydarzeń chcemy zachęcić wszystkich uczniów kl. IV-VIII do udziału w konkursie literackim. Zapraszamy do napisania kartki z pamiętnika jednego z bohaterów zamordowanych w sowieckich miejscach kaźni w 1940 r.
Pomimo próby wymazania tej tragedii z polskiej historii przez komunistyczne władze, pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej przetrwała. Pielęgnowanie jej jest dziś powinnością każdego z nas.
Celem konkursu jest upamiętnianie ofiar Zbrodni Katyńskiej, upowszechnianie wiedzy na temat polskiego doświadczenia historycznego, doskonalenie epistolografii jako formy literackiej.
Termin zgłoszenia prac literackich: Prace składamy do 15 kwietnia. Podpisane przekazujemy do szkoły. Informacje na temat konkursu udzielają nauczycielki j. polskiego i historii.
Zapraszamy
Od 22.03.2021 ruszają zapisy na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku Bieg odbędzie się 16.05.2021 r. (niedziela), trasa jak w poprzednich latach - na dystansie 1963 metrów.
Warunkiem uczetnictwa jest złożenie poprawnie wypełnionego formularza zgłoszeniowego i wniesienie opłaty wpisowej 20 zł.
Patronat Honorowy nad Biegiem:- Urszula Nowogórska - poseł na Sejm RP- Bogdan Łuczkowski - wójt Gminy Łukowica
Zapraszamy do zapisów.
„Szukamy sobowtóra Tadeusza Kościuszki”
Uczeń kl. VIII Krystian Klag zajął II miejsce w I Powiatowym Konkursie o Tadeuszu Kościuszce zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Siekierczynie pod patronatem Starosty Powiatu Limanowskiego i Wójta Gminy Limanowa.
Celem konkursu była popularyzacja wizerunku Tadeusza Kościuszki i głoszonych przez niego uniwersalnych ponadczasowych idei, rozwijanie zainteresowań historią Polski oraz rozwijanie artystycznych uzdolnień dzieci i młodzieży.
Do udziału w konkursie zaproszono uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu limanowskiego. Prace oceniano w trzech kategoriach: − I grupa – uczniowie klas 0-3, −II grupa – uczniowie klas 4-6, −III grupa – uczniowie klas 7-8
Warunkiem uczestnictwa w konkursie było upodobnienie się do postaci Tadeusza Kościuszki (portret, scenka z życia), sfotografowanie przez uczestnika konkursu własnej stylizacji i nadesłanie zdjęcia na adres organizatora.
Nie było to łatwe zadanie, ponieważ w konkursie brano pod uwagę: pomysł, jakość wykorzystanych elementów i rekwizytów, dbałość o szczegóły – to one tak naprawdę decydowały o wygranej. Poza tym konkurencja była bardzo duża, jednak zaangażowanie opiekunów i samego ucznia dały szansę na tak wspaniały wynik.
Gratulujemy.
https://misje.franciszkanie.pl/filmy/
,,Nie potrafimy robić wielkich rzeczy. Możemy robić rzeczy małe, ale z wielką miłością’’
Matka Teresa z Kalkuty
Krakowska Prowincja Franciszkanów jest bardzo mocno zaangażowana w działalność misyjną. W odległych krajach na misjach przebywa ponad 50 zakonników. Kraje, w których pracują misjonarze to Boliwia, Peru, Paragwaj (Ameryka Południowa), Uganda (Afryka), Uzbekistan (Azja) oraz Ukraina. Misjonarze tej prowincji pracują również w Rosji i w Albanii.
Nasza szkoła nawiązała współpracę z księdzem Adamem Klagiem – misjonarzem pochodzącym z Łukowicy i pracującym w Ugandzie. Pragnie on wyposażyć klasy w szkole w Kabunza. Planuje zakup ławek i stolików dla uczniów. Brakuje mu jednak środków finansowych. Liczy na naszą pomoc.
Ofiary na misje w Ugandzie można złożyć na konto Sekretariatu Misyjnego w Krakowie:
Numer konta:
Pekao S.A: 31 1240 4432 1111 0000 4732 4970
Z dopiskiem: Ofiara na doposażenie przedszkola w Uganda – Matugga. o. Adam Klag
Właściciel konta:
PROWINCJA ŚW. ANTONIEGO I BŁ. JAKUBA, 31-539 Kraków, ul Żółkiewskiego 14
Wiemy dobrze, że dzięki wspólnym działaniom, praca księdza Adama będzie mogła przynosić lepsze owoce i dostarczy wiele radości tym, do których został on posłany.
Pragniemy zachęcić wszystkich do zaangażowania się w to dzieło. Wspomaganie bliźnich z krajów misyjnych kształtuje postawy dojrzałości chrześcijańskiej, która wyraża się w przykazaniu miłości .
Niech będzie to również dla nas wszystkich wyraz solidarności z tymi, którzy głoszą Ewangelię, i z tymi, którzy wciąż czekają na Dobrą Nowinę.