Wycieczka do Krakowa
Treść
Dnia 26 października 2022 r. uczniowie klas I-VIII wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Krakowa w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Wyjazd był dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Według założeń projektu, podczas wyjazdu, zostały zrealizowane dwa punkty, min., przejście na Rynek zwiedzanie historycznego Zespołu Miasta: Sukiennice, Kościół Mariacki, Bramy Floriańskiej, a także zwiedzanie Kopca Kościuszki.
Na początek udaliśmy się do Muzeum Sukiennicach, które mieściło się na pierwszym piętrze. Tu podziwialiśmy największą w Polsce stałą ekspozycją dziewiętnastowiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Wśród zebranych zbiorów mogliśmy podziwiać obrazy Jana Matejki, Artura Grottgera, Józefa Chełmońskiego oraz Jacka Malczewskiego. Duże wrażenie zrobiły obrazy „Hołd pruski” i „Bitwa pod Grunwaldem” , dzieła dużych rozmiarów, które wywarły na nas duże wrażenie.
Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Wspólnie z naszymi wychowawczyniami udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie, gdzie zwiedzaliśmy Państwowe Zbiory Sztuki, reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Katedrę Wawelską oraz groby królewskie. Mieliśmy szansę zobaczyć 12 – tonowy Dzwon Zygmunt. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie Smoczej Jamy oraz ogrodów Królewskich. Kolejną atrakcją w czasie wycieczki było zwiedzanie Kopca Kościuszki. Pan przewodnik przedstawił nam krótką historię jednego z pięciu kopców krakowskich, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, znajdującego się na Górze św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa na terenie Dzielnicy -Zwierzyniec. Tu zwiedzaliśmy siedzibę komitetu wraz z wystawami znajdującymi się w części proaustriackiego Fortu „Kościuszko”, gdzie obecnie gospodaruje w trzech jego obiektach: Bastion V – wystawa, muzeum kościuszkowskie, gdzie znajdują się dwie wystawy: „Kościuszko” oraz „Kopce Krakowskie”. Po zwiedzaniu muzeum mieliśmy możliwość przejścia trasą wokół kopca na sam szczyt, gdzie rozciąga się widok na całą Wyżynę Krakowską, Kotlinę Sandomierską, Pogórze Wielickie.
Po zakończeniu zwiedzania mieliśmy czas na kupienie pamiątek. Z Krakowa wyjechaliśmy o godzinie 17.00, a w Jastrzębiu byliśmy przed godziną 20.00. Pomimo wielu całodziennych atrakcji w ciągu dnia, wycieczka była bardzo owocna, a uczniowie wrócili z niej zadowoleni.